COMENIUS LOGO2

Το 12ο   Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, μετά από έγκριση της αίτησής του προς το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), συμμετέχει για τα έτη 2013-2015 σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα COMENIUS με τίτλο: «Παραδοσιακά Ομαδικά Παιχνίδια Εξωτερικού Χώρου για τη βελτίωση των δεξιοτήτων των μαθητών» (TOPGAMES: Traditional Open air Games to Improve Children?s Skills).

ikycomenius logo

Το πρόγραμμά μας εγκρίθηκε τον Ιούλιο 2013 και θα υλοποιηθεί μέσα στα χρόνια 2013-2015 με εκπαιδευτικές συναντήσεις εκπαιδευτικών και μαθητών στις χώρες που συμμετέχουν, που είναι οι ακόλουθες: ΕΛΛΑΔΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΛΕΤΟΝΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ και ΤΟΥΡΚΙΑ (συντονίστρια χώρα), στο πλαίσιο των Σχολικών Συμπράξεων COMENIUS που σχεδιάζονται κα υλοποιούνται με επιχορήγηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσα στο πεδίο δράσης των προγραμμάτων Διά Βίου Μάθησης, υπό την αιγίδα της Κεντρικής Διεύθυνσης Ευρωπαϊκής Εκπαίδευσης και Προγραμμάτων για τους Νέους.

Η 1η εκπαιδευτική συνάντηση έγινε στη Σμύρνη της Τουρκίας, στις 4-8 Νοεμβρίου 2013. Κατά τη διάρκεια της 2ης συνάντησης, στις 20-24 Ιανουαρίου, στην πόλη Favara της Σικελίας (Νότια Ιταλία), συγκεντρώθηκαν 22 εκπαιδευτικοί από τις 9 συνεργαζόμενες χώρες και συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την εξέλιξη του συγκεκριμένου προγράμματος (TOPGAMES). Κατά τις εκπαιδευτικές συναντήσεις παρουσιάστηκαν τουλάχιστον 5 παραδοσιακά παιχνίδια εξωτερικού χώρου από το σχολείο της κάθε χώρας. Επιλέχθηκαν 2 παιχνίδια από κάθε χώρα, με σκοπό να παρουσιαστούν με τους κανονισμούς παιξίματός τους στην επόμενη συνάντηση, στη Βαρκελώνη της Ισπανίας, το Μάρτιο 2014. Στη συνάντηση συμμετείχαν επίσης 8 μαθητές και μαθήτριες από τη Βαρκελώνη ηλικίας 11 ετών, οι οποίοι δήλωσαν ότι το ταξίδι ήταν γι? αυτούς μια ξεχωριστή εμπειρία, αφού είχαν τη δυνατότητα να γνωριστούν και φυσικά να παίξουν με τους μαθητές της χώρας που φιλοξένησε τη συνάντηση. Ο στόχος είναι μέχρι το τέλος της φετινής χρονιάς να παρουσιαστούν στους μαθητές της κάθε χώρας 2 παιχνίδια από κάθε μια από τις χώρες, δηλαδή συνολικά 18 παιχνίδια που θα κάνουν τους μαθητές να βγουν έξω, να παίξουν, να διασκεδάσουν και να ξεφύγουν από τις οθόνες και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Στη διεύθυνση www.topgamesproject.eu μπορεί κάποιος να παρακολουθεί την εξέλιξη του προγράμματος καθώς και δραστηριότητες από τις συμμετέχουσες χώρες.

italy1italy 2italy 3