ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ  Α΄ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2020-21

Οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2020– 2021, πραγματοποιούνται από Παρασκευή 15 μέχρι Παρασκευή 29 Μαΐου 2020. Εφέτος θα εγγραφούν τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2014 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2014. Παρακαλούμε οι ενδιαφερόμενοι γονείς που ανήκουν στη σχολική περιφέρεια του σχολείου να ανταποκριθούν άμεσα ώστε να γίνει έγκαιρα ο προγραμματισμός από μέρους του Σχολείου.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

1. 1.Αίτηση χορηγείται από το σχολείο και συμπληρώνεται από το γονέα.
  2. 2.Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.
  3. 3.Αποδεικτικό κατοικίας. Προσκομίζεται μια απόδειξη ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΑ, Μισθωτήριο συμβόλαιο κ.α.) από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (κρατείται αντίγραφο από το σχολείο).
  4. 4.Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού ή άλλου στοιχείου. Σ’ αυτό ελέγχονται τα υποχρεωτικά προβλεπόμενα εμβόλια (καλό θα ήταν να ελεγχθεί το βιβλιάριο υγείας από τον παιδίατρο και να γίνουν οι απαραίτητοι εμβολιασμοί μέχρι το Σεπτέμβριο).
  5. 5.Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) που πρέπει να συμπληρωθεί και να υπογραφεί από παιδίατρο (το έντυπο δίνεται από το σχολείο).

Το Πιστοποιητικό γέννησης του μαθητή αναζητείται από το Πληροφοριακό σύστημα του ΥΠΑΙΘ. Όταν υπάρχει Γνωμάτευση μαθητή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες προσκομίζεται στο σχολείο.

Οι ώρες προσέλευσης των γονέων στο σχολείο για την εγγραφή είναι 9 π.μ. έως 1μ.μ. το ανωτέρω διάστημα και θα πρέπει να τηρούνται τα προβλεπόμενα προστατευτικά μέτρα του Ε.Ο.Δ.Υ. κατά της διάδοσης της πανδημίας του Κορωνοϊού.

Περισσότερες πληροφορίες για τις εγγραφές στη Δ/νση του 12ου 12/θ Δημοτικού Σχολείου Αλεξ/πολης, τηλ.:2551027224

Αλεξανδρούπολη, 13 Μαΐου 2020