Το Υπουργείο Παιδείας συμμετέχει στο Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο καθιερώνοντας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο την   6η Μαρτίου ενώ αποφάσισε να οργανώσει, με θεσμικό τρόπο, την αντιμετώπιση του φαινομένου, μέσα από την αποτελεσματική συνεργασία του παιδιού, του γονιού και του εφήβου. Για το σκοπό αυτό έχει σχεδιαστεί και μια ειδική αφίσα με σύνθημα

«Αναγνωρίζω, Αρνούμαι, Αντιδρώ στη βία στο σχολείο».

Και για τις τρεις αυτές λέξεις χρειάζεται πολιτική και δουλειά για να υπάρξει αποτέλεσμα. Η ημέρα αυτή αποτελεί αφορμή για εκπ/κούς, μαθητές και γονείς να "μιλήσουν" για τη βία που εκδηλώνεται μεταξύ των μαθητών.

Στο σχολείο μας έγινε ανάγνωση σχετικών βιβλίων, οι μαθητές είδαν θεματικές ταινίες μικρού μήκους, ζωγράφισαν.... και δημιούργησαν             τον δικό τους τοίχο μηνυμάτων «ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»
bia2bia3bia4bia5bia6bia7