Καλώς ορίσατε στην ιστοσελίδα του 12ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης, Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1994 και λειτούργησε ως συστεγαζόμενο με το 9ο Δημοτικό σχολείο Αλεξανδρούπολης. Το 2000 μεταστεγάστηκε στο νέο κτήριο όπου λειτουργεί και μέχρι και σήμερα. Η πρώτη διευθύντρια του σχολείου ήταν η κ. Κούσαντα Αικατερίνη, ακολούθησε ο κ. Τάτσης Ευάγγελος και η κ. Σαρβανάκη Βασιλική. Ο υποφαινόμενος Αρίκας Χρήστος, είμαι ο τέταρτος διευθυντής του σχολείου. Το σχολείο μας λειτουργεί με 15 τμήματα. .Διαθέτει μια αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, αίθουσα πληροφορικής και μια ευρύχωρη αυλή με γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ. Όλες οι τάξεις είναι εφοδιασμένες με βιντεοπροβολείς οροφής και με φορητούς υπουλογιστές. Το σχολείο επίσης διαθέτει και διαδραστικό πίνακα. Έχει υποστηρικτικές δομές με ενισχυτική διδασκαλία, τάξη υποδοχής και τμήμα ενισχυτικής διδασκαλίας μουσουλμάνων μαθητών. Στα πλαίσια του εκσυγχρονισμού και της διάχυσης των δραστηριοτήτων του σχολείου ο υποδιευθυντής κ. Τετόρος Ιωάννης δημιούργησε το παρόν ιστολόγιο που ευελπιστούμε να γίνει εργαλείο δραστηριοποίησης τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών του σχολείου μου και της συνεργασίας με άλλα σχολεία. Καλή πλοήγηση…….

Μπορείτε επίσης να ενημερώνεστε και από το blog

¨Τα μπλοκάκια"